Kuormalavahyllyn törmäyssuojaus on olennainen osa varaston ja henkilöstön turvallisuutta, etenkin jos tilassa toimitaan erilaisten trukkien ja materiaalinkäsittelyn laitteilla. Yleismalli, jolla voidaan suojata useimpien kuormalavahyllyjen etupylväät. Hyllyryhmien päissä käytetään erillistä päätytörmäyssuojaa, joka suojaa samalla etupylvään.
Törmäyssuoja on helposti ja turvallisesti asennettavissa kiila-ankkureilla suoraan lattiaan. Kiila-ankkurit sisältyy tuotteen hintaan.
Etupylvässuojan väri on maalattu keltainen RAL 1004, joka tekee pylväästä helposti huomatun.
Miksi kannattaa valita etupylväänsuoja ja miksi tilata Rastecilta?
✅ Kestävä 4mm teräsrakenne, eli suoja kestää kovemmatkin trukkien osumat ja iskut.
✅ 400 mm on optimaalinen korkeus törmäyssuojalle.
✅ Helppo asennus lattiaan kiila-ankkureilla.
✅ Huomioväri keltainen RAL 1004 lisää näkyvyyttä käyttäjille.
✅ Koulutetut asentajamme hoitavat tarvittaessa asennukset.
✅ Yleismalli, eli sopii useimpiin hyllymalleihin.
Miksi törmäyssuojat ovat yleensä keltaisia?
Ei ole sattumaa että useimmat törmäyssuojat on maalattu huomioväri keltaisella. Keltainen väri on helposti huomattava ja erottuu varastossa, joka tekee siitä havaittavan trukinkuljettajille ja työntekijöille.
✅ Vähentää työtapaturmia.
✅ Parantaa näkyvyyttä ja helpottaa tilan navigointia.
✅ Nostaa yleisesti varastotilan työturvallisuutta.
Tärkeimmät ominaisuudet
✅ Todella kestävä ja pitkäikäinen ratkaisu.
✅ Vähentää työtapaturmia.
✅ Yleismalli, joten sopii useimmille kuormalavahyllyille.
✅ Maalattu keltaiseksi, joka lisää näkyvyyttä.
✅ Helppo asentaa lattiaan kiila-ankkurein.
✅ Testattu SFS-EN -standardin mukaisesti.
Usein kysyttyä törmäyssuojista
Miksi kuormalavahyllyn pylväiden suojaaminen on tärkeää?
Vaurioitunut kuormalavahylly ja vääntynyt pylväs on vakava riski työturvallisuudelle. Tämän takia jokaiseen pylvääseen ja hyllynpäätyyn on asennettava törmäyssuojat, estämään vaurioiden syntyä.
Sopiiko etupylväänsuoja 400 mm vain Kasten kuormalavahyllyyn?
Ei, tämä tuote on yleismalli, joten se soveltuu useimpiin kuormalavahyllyihin.
Kuinka pylvässuojat asennetaan?
Suojat asennetaan suoraan lattiaan kiila-ankkurein. Tarvittaessa koulutetut asentajamme voivat tulla asentamaan suojat teidän varastoon.
Mikä on teidän törmäyssuojien materiaali ja kestääkö ne pitkään?
Suojamme on valmistettu 4 mm paksusta teräksestä, joten suojamme kestää kovemmatkin iskut ja törmäykset.